Stoły i słoiki w fajnej stolicy

Co to się porobiło z tymi słoikami, warszawskie stoły w obronie warszawskości, słoiki w obronie domowych, babcinych gołąbków. Ale czym ta warszawskość jest? Powiem tylko tyle, że zarówno babcią na Placu Wilsona, rodzinnym domem na Zaciszu, jak i zupą od mamy prosto z wioski pod Grójcem. Tak, oczywiście że praca w stolicy versus podatki w domu rodzinnym oraz sprawy pokrewne odnośnie urzędowej strony mieszkania w stolicy to warte poruszenia problemy. Ale prawdziwe sedno jest następujące: stolice tak mają. Stolice przyciągają ludzi. Więcej – właśnie dlatego są super.

Siedziałem rok w stolicy Hiszpanii i byłem bardzo zdziwiony kiedy usłyszałem jak rozmawiają studenci (nie ci zza granicy, ci stamtąd). Pierwsze pytanie: Skąd jesteś, z jakiej wioski? Siedzę, siedzę i myślę: no gdzie te wyzwiska, kiedy ktoś komuś da w mordę, kiedy się okaże, że tym spod Getafe śmierdzą stopy, bo to przecież już nie Madryt, ale najbadziej to śmierdzą tym z Katalonii, bo Katalonia ogólnie śmierdzi? Nie ma! Zamiast tego kilka słów o rodzinnych korzeniach, a potem piwo albo calimocho. W gospodarce Hiszpanom ostatnio nie wyszło, ale w sprawach wewnętrznych mają plusik.

Teraz tak – nie jestem żadnym fundamentalistą. Jest mnóstwo spraw odnośnie migracji do stolicy, które warto uregulować, uprościć, ułatwić. Ale ludzie będą przyjeżdżać – ciekawi, nudni, biedni, bogaci, ambitni, leniwi, zdolni, pracowici i roszczeniowi. Kupa ludzi dokładnie takich samych, jak podobna kupa Warszawiaków. Będą zaraz przyjeżdżać nie tylko ze wsi pod Elblągiem, ale z coraz dalszych zakątków świata. Wykorzystajmy to, cieszmy się, zamiast zrzędzić. Co wy na to? Hejka!

(Nie chcę się przesadnie zachwycać sprzętem, ale plastyka optyki w średnim formacie to jest to – dłuuuga ogniskowa, otwaarta przysłona. A pan na zdjęciu jest słoikiem i bardzo go lubię!)

Tags: , , , , ,

 • http://blackdresses.pl blackdresses

  Heh,w Warszawie smierdzi kebabem glownie;)

  • http://www.janambroziewicz.com/ Jan

   Haha, ale jakie czasem pyszne te kebaby:) Co innego, że banki i kebaby to nie jedyne lokale usługowe które powinny być w mieście, prosimy o więcej, c’nie?

 • kierownik

  A ja Ci nie powiem co myślę ale powtórzę: “Rób to dalej!! Bo fajne”.

  • http://www.janambroziewicz.com/ Jan

   Dziena, kierowniku!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress